6 C
Скопје

ВИДЕО: Папата Франциск назначи 13 нови кардинали, меѓу нив и првиот црн великодостојник од САД

Поглаварот на Римокатоличката црква Франциск именуваше 13 нови кардинали, а меѓу нив и вашингтнскиот надбискуп Вилтон Грегори кој е стане првиот црн црковен великодостојник од САД на таа функција.

 Вилтон Даниел Грегори
Надбискупот Вилтон Даниел Грегори е првиот црнец кардинал во Ватикан/ Фото: US. EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Во текот на неочекуваната објава од неговиот прозорец на Плоштадот Свети Петар, папата Франциск на насобраните верници денеска им рече дека црковните великодостојници ќе бидат промовирани во кардинали на церемонијата на 28 ноември.

Меѓу 13 нови кардинали се и Италијанецот Раниеро Канталмеса, долгогодишниот апостолски проповедник во Ватикан, како и надбискупите Кигали, Капиза и Сантијаго, Антоан Камбанда од Руанда, Хосе Фуерте Адвинсула од Филипните и Чилеанецот Селестино Аос.

Нови кардинали помлади од 80 години автоматски стануваат членови на конклавата која ќе го бира следниот папа.

Прочитајте и...  Општина Карпош донираше облека за социјално загрозените лица

(Извор: Бета)

Поврзани вести

Бугарските историчари во Комисијата инсистираат да не се споменува ништо „македонско“

Слободен печат

Тие нам вето, ние ним добра волја

Соња Христовска Угриновска

Русино прво ќе го направиме санитарна депонија, па потоа ќе го затвориме

Југослава Дуковска

Цените на тутунот нѐ вратија 10 години назад, правилникот – 30 години!

Весна Дамчевска

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Германија веќе се подготвува за нова пандемија

Слободен печат

Остави Коментар