ВИДЕО: Паника во Њујорк, ураганот Ида ги исплаши навивачите на УС Опен

рганизаторот стравувал за животите на тенисерите и навивачите за време на предупредувањето од ураганот Ида./ фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Кровот на стадионот „Луис Армстронг“ едвај го издржа дождот и ветерот кои ги донесе ураганот Ида, а во Њујорк беше прогласено предупредување за опасност.

Како што пренесува „Њујорк пост“ ураганот Ида собори неколку дрва и ги поплави тениските терени на комплексот „Флешинг Медоус“. Поради тоа дојде до одложување на мечевите од грен слем турнирот од два и пол часа, а тенисерите и тенисерките ги менуваа терените.

„Лудо време“, се зборовите со кои Диего Шварцман најдобро опиша што се случуваше на УС Опен.

Градот Њујорк За прв пат објави предупредување поради обилните дождови, а дури беше запрен и сообраќајот во најголемиот град во САД.
Само две арени на „Флешинг Медоус“ комплексот се покриени со крв и само на нив можепе да се одиграат мечевите според предвидената програма и без поголеми одложувања.

Дури и кровот на „Луис Армстронг“ стадионот прокиснуваше, а „Хералд сан“ објави дека организаторот стравувал за животите на тенисерите и навивачите за време на предупредувањето од ураганот Ида.