-8 C
Скопје

ВИДЕО: Кинеската сонда Чанг 5 зема примероци од Месечината и тргна кон Земјата

Кинеската сонда Чанг 5 денеска се враќа на Земјата и по повеќе од 40 години ќе донесе примероци од Месечината.

Ако сондата успешно се врати на Земјата, Кина ќе биде трета земја која земала примероци од Месечината по САД и поранешниот Советски Сојуз.

Задачата на Чанг 5 беше да земи примероци од два метри под површината на Месечината во подрачјето наречено Океанска бура.

Сондата Чанг 5 треба да се врати на Земјата до средината на месецот. Мисијата ќе и овозможи на Кина да ја испита технологијата важна за успешно завршување на проектот за испраќање на луѓе на Месечината до 2030 година.

Мисијата е нова етапа на кинеската вселенска програма, која на почетокот од 2019 година постигна голем успех, кога лансира лунарен модул на скриената страна на Месечината. Тоа беше прв таков подвиг во светот.

Прочитајте и...  ПЕТКОВИЌ ЗА ИЗЈАВАТА НА ХАРАДИНАЈ: Белград нема да наседне на заканите на Приштина!

Во 2013 и во 2019 година Кина испрати два далечински управувани помали роботи наречени Зајаци од жад.

Кина летово лансираше уште една сонда на Марс, а за идната година најави дека ќе лансира далечински управуван робот. Исто така планира до 2022 година да состави голема вселенска станица.

Извор.МИА

ВИДЕО: Кинеското летало Чанг 5 успешно слета на Месечината

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар