-4 C
Скопје

ВИДЕО | Интервју со Митко Јанчев: На ВМРО-ДПМНЕ не ѝ требаат црни кампањи и лични суети

ВМРО-ДПМНЕ е партија која заслужува да биде модерна, европска партија, затоа треба да се вклучи и младината со идеи и проекти за модернизација, за таа партија да биде поблиска до народот, смета Митко Јанчев, актуелен градоначалник на Кавадарци кој, доколку се создадат услови, би се кандидирал за лидер на ВМРО-ДПМНЕ.

– За жал некои толку суетно го сфаќаат тоа, толку егоистично, како да не треба никој да има желба и мотивација да се кандидира за иден лидер на ВМРО-ДПМНЕ, како да е тоа забрането на некој начин, и даваат несоодветни и паушални изјави, како портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, што не го доликува, и мислам дека таквото однесување партијата ја носи во еден затворен круг на функционери. Народот веќе не сака да слуша црни кампањи и да води дневна политика, младите сакаат перспектива и слободен живот, вели Јанчев во интервјуто за „Слободен печат“ и додава дека тоа може да го понуди човек кој е порационален, кој нема его и суета во делот на конкуренцијата.

Прочитајте и...  Светската економија се враќа на старо за една година отсега

Проследете го целото интервју со актуелниот градоначалник на Кавадарци:

Поврзани вести

Хрватска во шок: Докторката што го прими првиот пациент со ковид-19 во клиниката се самоубиво

Илинка Иљоска

Д-р Докиќ: Кај некои лица доаѓа до оштетување на капиларите насекаде во организмот, пред сè на белите дробови, на срцето и мозокот

Слободен печат

Филипче: Вирусот се смирува, но далеку сме од ситуација да кажеме дека може да здивнеме

Слободен печат

Бар и Меконел ја признаа победата на Бајден на изборите во САД

И.И.

За викендите ќе биде штама во Србија, рестриктивните мерки стапуваат насила од петок

Слободен печат

Над 64 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19

И.И.

Остави Коментар