ВИДЕО | Има надеж: Извлечени живи десетина жители на Измир кои по земјотресот беа заглавени под урнатините

Над 10 лица се спасени во саботата по силниот земјотрес кој ја погоди областа Измир на егејското крајбрежје на Турција.

Турската агенција Анадолија објави дека еден човек е извлечен жив и по 30 часа од земјотресот.

Претходно од под урнатините на падната зграда е извлечен маж, 26 часа по земјотресот.

Хелим Сари е извлечен по 17 часа поминати под рушевините.

 

Мајка и нејзините 3 деца исто така се спасени по 23 часа затрупани под урнатините од разорниот земјотрес.

Во катастрофалниот земјотрес загинаа најмалку 28 лица, а 885 се повредени кога Измир се разниша од потресот со јачина од 6,6 степени.

 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го посети местото што беше погодено од земјотресот и ги надледуваше спасувачките операции на теренот како и расчистувањето на урнатините од страна на специјалните служби.

Прочитајте и...  ФОТО: Одбележани јавните простори во Скопје каде се случило сексуално вознемирување

Извор: Anadolu Agency AA

ВИДЕО: Мајка и нејзините три деца извадени живи после 24 часа минати под урнатините во Измир

Поврзани вести

Кина од 2021 година забранува увоз на цврст отпад

Слободен печат

Министерката Шахпаска за ковид состојбата во детските градинки: Под контрола е

Слободен печат

Сензорна соба за децата од градинката „Кочп Рацин“

Амазон ќе исплати 500 милиони долари во празнични бонуси за вработените

Слободен печат

Навални: ЕУ да не остане нема ако на било кој кандидат му се забрани учество на руските избори

Слободен печат

Одлука на Советот на Општина Битола: Донација од 40.000 евра за изградба на модуларна болница

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian