Tag : спасување

Вести Регион

И Грција испрати спасувачки екипи во Албанија

МИА Агенција
Со авион C-130 на военото воздухопловство, со две кучиња спасувачи и специјална опрема, 27 лица од Специјалната единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна...
Вести Регион

Спасувачите во трка со времето: Од урнатините во Драч извлечени 23 лица, во хаосот родени две близначки

Слободен печат
Најмалку 23 лица се извлечени од под урнатините на една зграда во Драч, а помеѓу нив е и едно дете. Сите тие се хоспитализирани во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Со дронови од Град Скопје ќе се бараат преживеани лица во Драч

Слободен печат
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов предмалку соопшти дека ќе биде испратенa екипа за помош на граѓаните во Албанија. – Во договор со градоначалникот на Тирана,...
Забава Магазин

Рибар спасил бела ајкула и сега таа му се заблагодарува секој ден! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Арнолд Поинтер редовно лови покрај брегот на Јужна Австралија. Тој пред неколку години забележал огромна бела ајкула зафатена во мрежа. Поинтер го земал ножот за...
Вести Регион

Најмалку двајца загинати во превртен чамец со бегалци и мигранти во Егејското Mоре

МИА Агенција
Најмалку две лица загинаа, четворица се исчезнати, а 12 спасени, според првичните информации, откако се преврти чамец со бегалци и мигранти северно од островот Инусес,...
Вести Свет

Тој сакаше да скокне од надвозникот, погледнете како полицаецот му го спаси животот (ВИДЕО)

Слободен печат
По околу половина час разговор, искусениот полицаец му понуди на мажот цигара и го замолува да одат на прошетка и да зборуваат за неговите проблеми....
Вести Свет

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА ВО АВСТРИЈА: Планинарка ја погодил гром, извлекувањето траело со часови

Слободен печат
Спасувањето траело четири часа, а девојката била примена во болница во Гмунден....
Вести Македонија Скопје

Започна кампања за заштита од пожари

Слободен печат
Дирекцијата за заштита и спасување од денеска до 15 август годинава на целата територија на државата ќе спроведува кампања за заштита од пожари. Ќе се...
Вести Македонија

Препораки до граѓаните по најавите за топлотен бран

Слободен печат
Дирекцијата за заштита и спасување, по најавите за топлотниот бран кој од утре ќе ја зафати нашата земја, препорачуваат да се почитуваат превентивните мерки и...
Вести Свет

Тинејџер-херој во Истанбул спаси живот на двегодишно девојче (ВИДЕО)

Слободен печат
Во Истанбул еден Тинејџер по потекло од Алжир гпаси животот на двегодишно девојче кое паднало од втор кат од зграда. Девојчето паднало право во рацете...