33.8 C
Скопје

ВИДЕО: ИХФ импресиониран од Томовски, нека биде така и против Данска!

Денеска Меѓународната ракометна федерација преку социјалните мрежи објави три имиња кои блескаа на Светското првенство во Египет кога станува збор за одбранети пенали.

Помеѓу нив е и македонскиот репрезентативен чувар на мрежата, Мартин Томовски кој имаше вкупно пет одбранети седмерци. Повеќе од нашиот голман севкупно на Мундијалот имаа само Јасине Идриси од Мароко (осум одбранети пенали) и Норвежанецот Кристинан Саеверас (шест).

Иако процентуално, Томовски е на четвртото место на СП (42%) зад Луис Алмеида, Шего и Халгримсон, ИХФ ги одвои тројцата голмани со најмногу одбранети пенали не сметајќи ги противничките обиди.

ИХФ ги дефинираше овие тројца голмани како „убијци на пеналџии“, а нивните перформанси можете да ги погледнете на видео записот..

23-годишниот Томовски пред да се пресели во германскиот клуб Лудвигсхафен, ги бранеше боите на скопски Металург. Воедно Томовски е меѓу повиканите од селекторот Кирил Лазаров за претстојните два натпревари од квалификациите за Европското првенство против актуелниот светски шампион Данска.

Поврзани вести

Суарез нема намера да се враќа во Премиер лигата, причината е Ливерпул

Слободен печат

Пулјизовиќ ново засилување за РК Бутел

Слободен печат

Неверојатна животна приказна на данска фудбалерка: Татко и бил убиен од талибанци, зборува девет јазици и кога не дава голови е хирург

Слободен печат

ВИДЕО | Стојмановски: Со парите од пласманот на ЕП, ФФМ да им помогне на клубовите

Слободен печат

Детроит е победник на НБА лотаријата, ќе бира прв на драфтот

Слободен печат

На ОИ во Токио ќе има публика, но алкохолот ќе биде забранет

Слободен печат

Остави Коментар