Tag : ихф

Ракомет Спорт

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат
Поранешниот стратег на македонскиот и европски шампион е помеѓу номинираните од страна на Интернационалната ракометна федерација за најдобар светски тренер во 2019 година. Роберт Гарсија...
Ракомет Спорт

Нашите најдобри ракометари ќе играат на СП во Египет!?

Слободен печат
Наскоро очекуваме првите луѓе на светскиот ракомет да ги објават репрезентациите кои ќе добијат „вајлд-карта“ преку која директно ќе учествуваат на следното Светско првенство кое...
Ракомет Спорт

„Супер Глоуб“: Познат можниот ривал на Вардар во четвртфиналето

Слободен печат
Во организација на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ), Вардар ќе настапи на турнирот кој ќе се одржи од 27-31 август во Саудиска Арабија. На „Супер Глоуб“...
Ракомет Спорт

Вардар по светска титула и 400.000 долари на Супер глоуб

Слободен печат
Вардар кој во меѓувреме и се засилува за новата сезона, и дефинитивно ќе биде дел од трката за светската титула. Годинава Супер глоуб купот ќе...
Ракомет Спорт

Кадетите ги дознаа ривалите на Светското првенство (ФОТО)

Слободен печат
Извлекувањето на групите за Мундијалот беше одржано во канцелариите на ИХФ во Базел, Швајцарија. Вкупно 24 репрезентации ќе учествуваат на осмото кадетско Светско првенство, а...