16.8 C
Скопје

ВИДЕО: Филмските критичари го прогласија „Nomadland“ за најдобар филм во 2020 година

Престижното американско Национално здружение на филмски критичари ја прогласи драмата „Nomadland“ на режисерката Клое Зао за најдобар филм во 2020 година.

„Nomadland“ според изборот на Националното здружение на филмските критичари освои награда за најдобра режија, која ја потпишува Клое Зао, како и награда за најдобра женска улога, која ја толкуваше Франсес Мекдорманд.

63-годишната Мекдорманд ја глуми жената која губи се во големата криза во 2008 година, ги пакува работите што и преостанале и со својот автомобил заминува и одлучува да живее номадски живот, возејки се ни американскиот запад по економскиот крах на малиот град.

Драмата е оценета како одлична од многу филмски експерти. Погледнете го трејлерот, а топло ви препорачуваме да го погледнете и филмот…

Поврзани вести

Добро утро џезери

Ѓорѓе Краишник/Ослобоѓење

Остра реакција на Владимир Блажевски – Панчо за работата на локалите

Слободен печат

Предлог ручек за денес: Пикантен карфиол со лавор

Слободен Печат

Не ни е потребен Г7

Џефри Сакс

Што може да се дознае од една анкета?

Љупчо Поповски

Отворени гласачките места за предвремените парламентарни избори во Ерменија

Слободен печат

Остави Коментар