ВИДЕО: Феникс се израмни со Голден Стејт на врвот во Западната конференција

Феникс има 23 победи како и Голден стејт на Западот во НБА лигата/Фото: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

Кошаркарите на Феникс во изминатата ноќ во НБА лигата го победија Вашингтон со 118:98 и моментно се израмнето со водечкиот Голден стејт вориорс по бројот на победи и порази во Западната конференција.

Феникс од 27 октомври во 24 натпревари забележа 22 победи. Кај Санси осум играчи имаа двоцифрен учинок, најефикасен беше Џавал Мекги со 17 поени (осум скокови). А за Визардси Бредли Бил беше најрасположен со 26 поени.

Бруклин дојде до четвртиот триумф по ред, го совлада Хјустон со 114:106. Нетси беа предводени од Кевин Дурент со 24 поени, 11 скокови и осум асистенции.

Воедно Бруклин играше без седум играчи кои се во здравствениот протокол на НБА лигата, помеѓу кои и Џејмс Харден и Ламаркус Олдриџ. Кај Сиксерси доминираше Џоел Ембид со 32 поени, девет скокови и шест асистенции.

НБА лига, резултати –

Индијана пејсерс – Детроит пистонс 122:113
Бруклин нетс – Филаделфија сиксерс 114:105
Торонто репторс – Чикаго булс (одложено)
Хјустон рокетс – Њујорк никс 103:116
Феникс санс – Вашингтон визардс 118:98

Видео на денот