4 C
Скопје

ВИДЕО | Бачовска – Недиќ: Да излеземе од нашиот висок степен на исполитизираност – пописот мора да се спроведе

Многу е битно да излеземе од таа национална матрица на мислење и третирање на овој проблем (Попис). Македонија воопшто како држава по ослободувањето има солидна традиција на пописи. 1948, па потоа на секои десет години, па по осамостојувањето 1991, 1994, за подоцна да почнуваат да се надзираат тие меѓуетнички тензии, па тие несреќни 20%, вела несреќни, бидејќи јас како интелектуалец не сакам да размислувам за правата на луѓето низ проценти. Сега имаме една скандалозна ситуација, каде 18 години немаме одржано попис, изјави во Утрински Брифинг, универзитетската професорка Јасна Бачовска – Недиќ.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

Прочитајте и...  Панарити: Македонија не беше заложник на Брисел, беше казнета со бугарското вето

Поврзани вести

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Слободен печат

Ракетирана американска база во Ирак

Слободен печат

УНИЦЕФ: За 168 милиони деца ширум светот училиштата се затворени скоро една година

Слободен печат

Захарова за санкциите од САД: Не си играјте со оган

Слободен печат

ДЗС уверува: Пописот се одвива без проблеми, апликацијата за дијаспората е безбедна

Слободен печат

Во Словенија потврдена и нигериската мутација на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар