ВИ ОТЕКУВААТ СТАПАЛАТА? Постои една причина зошто тоа се случува – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

ВИ ОТЕКУВААТ СТАПАЛАТА? Постои една причина зошто тоа се случува

Овој сериозен проблем погодува голем дел од светската популација

Многу луѓе во текот на летните денови имаат проблем со потечени стапала, па не можат да носат отворени обувки.

Најчестата причина е и најочигледната, премал внес на течности во период кога телото има голема потреба од тоа. Но, исто така придонесува и топлото време и ширењето на крвните садови, кое пак е тесно поврзано со задржување на течности во телото, поради намалената циркулација.

Ова се неколку решенија што ќе ви помогнат: Пијте доволно вода, пешачете, правете лесни вежби, но и на крајот на денот измасирајте ги стапалата со лосион против отоци.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close