Вечерва, изложба на Рубенс Корубин во „Чифте амам“ – Слободен печат
ВестиКултура

Вечерва, изложба на Рубенс Корубин во „Чифте амам“

Изложбата на Рубенс Корубин во Националната галерија, во објектот Чифте амам, ќе биде отворена денес, на 8-ми октомври, со почеток во 20 часот.

На изложбата ќе бидат прикажани дела од Рубенс Корубин, настанати во последните неколку години.

Покрај новосоздадените, истовремено, на изложбата ќе бидат поставени и постари дела во сопственост на авторот, дел од неговата лична колекција, со што таа добива и ретроспективен карактер, правејќи пресек и на претходните фази во неговиот ликовен опус.

„Ателје, Радоста на сликањето“ е еден своевиден јубилеј со кој авторот одбележува седумдесет години живот и четириесет и пет години од дипломирањето на Ликовната академија во Белград.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close