27.8 C
Скопје

Вархељ: Опција е да се раздвојат Албанија и Македонија од преговорите за ЕУ ако нема решение со Бугарија

Опција е да се раздвојат Албанија и Македонија од преговорите за ЕУ, ако Македонија и Бугарија не најдат заедничко решение за проблемот, изјави еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељ за „Еуроњуз“.

Според него ако и натаму наидеме на потешкотии со Северна Македонија, тоа би значело неуспешни преговори со Бугарија,  а тогаш би можеле да продолжиме само со Албанија.

-Треба да го разгледаме тоа прашање“, рече Вархељ. 

Досега преговорите меѓу Македонија и Бугарија тапкаат во место. Во Бугарија ќе има нови избори. Бугарскиот претседател Румен Радев ги закажа изборите за 11-ти јули. Претходно, оние кои го добија мандатот не успеаја да формираат Влада.

Поврзани вести

Саливан: САД сега имаат „јасни ориентири“ кон Русија

Слободен печат

Што содржи македонскиот предлог до Софија?

Курц: Северна Македонија сработи одлично на патот на евроинтеграциите

Слободен печат

Европската унија со економски санкции против Белорусија

Слободен печат

Вулин: Да им се забрани влез во Србија на оние кои гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница

Катерина Стевовска

Главен научник на СЗО: Разочарува резултатот на вакцината „КјурВак“

Слободен печат

Остави Коментар