Tag : вархељ

Вести Регион

Вархељ: ЕК ќе помогне на Западен Балкан и соседите со 3,8 милијарди евра

Слободен печат
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељ, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот...
Вести Свет

Вархељ: Очекувам да работам со Лајчак за мирот и стабилноста на Западен Балкан

Слободен печат
Комесарот за проширување Оливер Вархељ, го поздрави изборот на Мирослав Лајчак на функцијата специјален претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина и други регионални прашања на...
Вести Регион

Вархељ: ЕУ и Западен Балкан заедно во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељ изјави дека сите партнери на ЕУ од Западен Балкан го потврдиле нивното учество во Договорот за заеднички набавки кои се...
Вести Регион

Вархељ: Србија ќе има на располагање 15 милиони евра за итни потреби

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ и комесарот за соседска политика и проширување на ЕУ, Оливер Вархељ, имаа денес телефонски разговор за помошта на ЕУ за Србија...
Вести Македонија Слајдер

Европската комисија ќе ја претстави новата методологија за проширување на ЕУ на 5 февруари во Брисел

Слободен печат
Европската комисија својот предлог за нова методологија за процесот на пристапување во ЕУ ќе го претстави на 5 февруари во Брисел. Како што јави дописникот...
Вести Регион

Вархељ од Тирана: Се надевам дека преговорите на Албанија со ЕУ ќе почнат пред Самитот во Загреб

Слободен печат
Еврокомесарот за соседска политика и преговори, Оливер Вархељ, денеска престојува во прва посета на Албанија откако стапи на должнота. По средбата со премиерот Еди Рама,...
Вести Македонија Слајдер

Прашањето за азилот на Груевски го збуни еврокомесарот Вархељ

Слободен печат
На прашањето за ниската доверба во судството, особено по бегството на екс премиерот Никола Груевски во Унгарија, од каде доаѓа и еврокомесарот Оливер Вархељ, тој...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Вархељ: Закон за ЈО и спроведувањето на договорите со Грција и Бугарија пресудни за започнување на преговори со ЕУ

Слободен печат
Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархељ вели дека за Европската Комисија нема промена во ставот дека Република Северна...
Вести Македонија

Прес-конференција на премиерот Спасовски и еврокомесарот Вархељ (ВО ЖИВО)

Слободен печат
Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија денеска пристигна во посета на Скопје. По средбата со претседателот Пендаровски, тој имаше и средба...
Вести Македонија Слајдер

Евроатланските перспективи главна тема на средбата помеѓу Пендаровски и еврокомесарот Вархељ

Слободен печат
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархељ. Посакувајќи му...