24.8 C
Скопје

Вархељ: Членките на ЕУ одобрија примена на нова методологија за Србија и Црна Гора

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељ објави денеска дека државите членки на ЕУ одобриле примена на нова, ревидирана методологија во пристапните преговори со Србија и Црна Гора.

„Многу сум задоволен што државите членки дадоа зелено светло за примена на нашата ревидирана методологија во процесот на проширување на ЕУ за Србија и Црна Гора, откако и двете земји прифатија“, напиша Вархељ на Твитер.

Тој додаде дека целта на новата методологија е да го направи „процесот веродостоен, предвидлив, динамичен и со силно политичко управување“.

Новата методологија, која на крајот на 2019 година ја предложи Франција за зголемување на ефикасноста на процесот, првенствено е наменета за Македонија и Албанија, кои се уште не ги отворија преговорите со ЕУ за членство.

Србија и Црна Гора, кои преговараат со ЕУ, можеа да бираат дали ќе се префрлат на новата методологија или не, по што и двете се одлучија за новиот режим.

Извор: Бета.рс

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар