15 C
Скопје

Вархељ: Ветото само по себе е драма, треба што е можно побрзо да се постигне договор меѓу Бугарија и Македонија

Околу тоа дали Македонија ќе добие одлука за почнување преговори во јуни еврокомесарот Вархељ рече дека  е тешко прашање, дека мора да се работи напорно и се уште не сме стигнати до таа цел. Тој нагласи дека ако не се постигне договор за преговорите со Македонија ќе се отвори и прашањето за одвојување на Албанија.

За неговиот став да не драматизираме и дека Македонија треба да одговори на бугарските барања искажан пред Европскиот парламент, дали се уште стои зад тоа, Вархељ рече:

-Тешко е да не се зборува за драма по вето. Ветото само по себе е драма. Она што правиме сега е да се вратиме во нормалноста што е можно побрзо, а тоа е да се постигне договор меѓу двете земји, што значи закажување на првата меѓувладина конференција меѓу Бугарија и Северна Македонија. Сега работиме на тоа, изјави тој. 

Околу ставот на Австрија за преговорите на Македонија повика на договор и австриската гостинка.

-Западен Балкан заслужува веродостојна евопска перспектива, а  особено Северна Македонија. Се надевам дека ќе се тргне блокадата на Бугарија и дека Македонија ќе остане на масата за преговори, како и другата страна. Ние ќе се бориме за време на претседателството на Австрија во втората половина на годината, ќе ги поддржиме и двете страни, Северна Македонија бидејќи аправи многу, но и другата страна, зошто сме дел од ЕУ и ги поддржуваме земјите членки. Не смееме да изгубиме време и да го изгубиме овој моментум. Западниот Балкан е многу важен за ЕУ од безбедносна точка и се надевам дека сите земји ќе останат на масата за преговори, рече австриската министерка.

 

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар