15 C
Скопје

Валандово е пример за мултикултуризмот

При остварената средба во Општина Валандово, градоначалникот Перо Костадинов го запозна директорот на Управата за унапредување на јaзиците на заедниците Милутин Станчиќ со развиениот мултикултуризам во неговата општина.

Тие заеднички го посетија ООУ „Страшо Пинџур” во Јосифово каде се уверија и констатираа дека во оваа општина и ова училиште на најдобар начин и практичен пример се потврдува мултиетничкиот карактер на функционирањето на мозаикот во образовниот систем.

Имено, имплементацијата на изучувањето на изборниот предмет Јазик и култура на Србите го следат и Македонци и Срби.

Учениците добија училишни помагала и нови училишни ранци, а предивидено е за време на летниот распуст сите ученици да посетуваат летни едукативни школи како во земјава така и во Србија. А, предвидена е можност учениците кои во Србија следат настава на македонски да бидат гости во РСМ.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Се огласи Радица Динев во врска со скандалот за лажно собирање донации

Поврзани вести

Богдановиќ: Бараме вклучување на повеќе институции за предмети поврзани со ДУП-овите

Слободен печат

Лавров: ЕУ ги загрозува преговорите со воведување санкции за Иран

Слободен печат

Џафери им го честита почетокот на Рамазан на припадниците на исламската вероисповед

Слободен печат

Филипче: Цените за лекување на коронавирус во приватните клиники предлагаме да се движат од 40.000 до 305.000 денари

Слободен печат

Радев ја закажа првата седница на новоизбраниот бугарски Парламент за 15 април

Слободен печат

ВИДЕО | Дисоска: Жените претприемачи треба да добијат помош од владата затоа што се најдоа под поголем удар на пандемијата

Александра Бубевска

Остави Коментар