20 C
Скопје

Успешно заврши трансплантацијата на бубрег на Клиниката за урологија, во тек е втората – Верче денеска спаси три животи

Дваесет и седум годишен пациент на дијализа добри бубрег од почината донорка. Претпладнево успешно заврши првата трансплантација на бубрезите кои вчера доцна во ноќта беа експлантирани на Клиниката за Урологија, соопшти Министерството за здравство.

Во моментов во тек е втората трансплантација кај 40- годишен пациент со хронична бубрежна болест кој исто така ќе добие бубрег од  починатиот донор.

Благодарение на семејството на 21 годишната девојка кое ги донираше органите, до сега се спасија три животи.

Од понеделник на Клиниката за ортопедија ќе се трансплантираат коски и делови од меки ткива кај пациенти  со ортопедски болести.

Бубрезите од донорот на срцето ќе се трансплантираат денеска, коските во наредните денови

https://www.slobodenpecat.mk/sakame-da-spasime-zhivoti-veli-bratot-na-devojkata-chii-organi-bea-daruvani/https://www.slobodenpecat.mk/verche-ja-udril-mlad-vozach-na-peshachki-premin-vo-strumicza/

Поврзани вести

ВИДЕО | Необична појава во центарот на Солун: Дива свиња се прошета на главниот плоштад

Слободен печат

Курти нема да бара гаранции за поранешните водачи на ОВК

Слободен печат

Забрчанец: Медиумите дадоа сериозен придонес во спасување човечки животи, но неопходна е кампања за едукација за вакцините

Слободен печат

ВИДЕО I Индонезија: Вулканот Синабунг почна да исфрла облаци од пепел

Слободен печат

Деспотовски: Од почетокот на годинава потпишани пет договори, а се преговора со повеќе за над 300 милиони евра инвестиции

Слободен печат

СЗО: Повеќе случаи на ковид-19 се пријавени ширум светот во последните две недели отколку во првите шест месеци од пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар