Унгарските пратеници се скараа за Груевски

Денешната расправа во унгарскиот Парламент се претвори во дебата за екс-премиерот Никола Груевски, откако опозицијата ја обвини власта дека му помогнала да избега од правдата.

Опозициската пратеничка Агнес Вадаи постави прашање за целта на тајните средби со Груевски, споменувајќи го состанокот со него на заменик државниот секретар во унгарското МНР во еден стан во Будимпешта.

На ова, министерот за надворешни Сијарто реплицираше дека со Груевски комуницираат за да добијат, како што вели, најавтентични информации за тоа што се случува на Западен Балкан, со оглед на неговото 10 годишно искуство како премиер.

– Ние регуларно разговараме со него, рече Сијарто и додаде дека не е важно каде се одржуваат средбите.

На забелешките на опозицијата дека Груевски е осуден за корупција, Сијарто реплицираше дека станува збор за двојни стандарди бидејќи и актуелниот премиер Зоран Заев бил обвинет за корупција, но добил помилување од претседателот на државата.

Со кого се дружи Груевски во Будимпешта? (ФОТО)

Прочитајте и...  Навални повторно застана на нозе, објави нова фотографија на Инстаграм (ФОТО)

Прочитај повеќе

Ризик од „епидемиска кохабитација“: Француски пратеници апелираат на масовна вакцинација против сезонски грип

Слободен печат

Крадци фрлиле око на Студенчишкиот канал во Охрид: Украдена бродска опрема од пловни објекти

Слободен печат

Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Слободен печат

Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Ковид-19 во светот низ бројки: Заболени над 31 милион лица, 22 милиона оздравени и речиси милион починати

Слободен печат

Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат

Во Македонија се дарува крв исто како да нема пандемија!

Дезинфекција на училиштата во општина Карпош пред стартот на новата учебна година

Слободен печат

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат