Tag : Никола Груевски

Колумни

Градоначалниците на парламентарни избори!

Љубиша Николовски
Лето е во среде корона пандемија. Сите се на охридското крајбрежје да земат малку здив, што од короната, што од изборите. Така Охрид повторно стана...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Никола Груевски повеќе не е почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат
Новиот статут на ВМРО-ДПМНЕ не предвидува почесни членови и почесни претседатели, што значи дека ниту Никола Груевски, ниту било кој друг почесен поранешен претседател согласно...
Вести Македонија Слајдер

Георгиевски: Имав документ кој упатуваше дека Стојменов земал провизија за приватизацијата на Стопанска Банка

Слободен печат
Имаше еден документ кој укажуваше дека екс министерот за финансии, Борис Стојменов земал провизија од приватизацијата на Стопанска банка и истиот го предадов на Никола...
Вести Македонија Слајдер

Дали Ристо Новачевски, кумот на Груевски бил вистинскиот сопственик на Дијамед Македонија Скопје?

Слободен печат
Дијаграм кој стигна до Либертас.мк, а кој според нивни сознанија потекнува од една државна институција, ја отсликува пајажината сплетена околу фирмата ПЗУ Дијамед Македонија Скопје....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сличност на владеењето на Вучиќ со она на Груевски: Партијата на Македонците ќе ги бојкотира изборите во Србија

Слободен печат
Горан Илијевски, лидерот на Партијата на Македонците во Србија, смета српската влада преку министерот за одбрана Александар Вулин, кој упати недолични зборови кон македонскиот претседател...
Вести Македонија

Груевски до Русковска: Никогаш не сум избегал од соочување со правдата

Никогаш не сум избегал од соочување со правдата. До последен ден одев на судските рочишта и за тие кои одблиску и непристрасно го следеа процесот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јове Кекеновски со контра статус на Никола Груевски: Се јави од Будимпешта храбриот херој во папучи

Слободен печат
Откако синоќа преку објава на Фејсбук, поранешниот премиер Никола Груевски рече дека ниту тој ниту ВМРО ДПМНЕ се виновни за случувањата во Собранието од 27...
Вести Македонија

Судот одлучува дали на претепаниот Трајковски ќе му се суди во отсуство

Поради здравствената состојба на Тони Трајковски, обвинет во „ТНТ“, неговиот адвокат Јовица Страшевски побара да се раздвои постапката против неговиот клиент и членовите на комисијата,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

На sидовите во партиската бела палата симнати дел од сликите на Груевски

Се за глас повеќе. Во ВМРО-ДПМНЕ ги „симнаа“ поголемиот број на слики на кои во преден план беше поранешниот партиски лидер Никола Груевски. Сликите ги...
Вести Македонија

Сеад Кочан не се сеќава дека плаќал за ВМРО-ДПМНЕ

Осудениот бизнисмен Сеад Кочан сопственик на фирмата „Трансмет“ денеска сведочеше во процесот на обвинителството познат како „Титаник“. Кочан утринава стражарно беше спроведен од затворот „Идризово“,...