12 C
Скопје

Украинската армија утрово го гранатираше Доњецк

Украинската армија гранатираше предградија на Доњецк, изјави претставникот на самопрогласената Народна Република Донецк во заедничкиот центар за контрола и координација на режимот на прекин на огнот.

– Во гранатирањето на украинската армија утрово, беа оштетени шест куќи и далновод во Старомихајловка, рече претставникот на ДНР.

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Тој потенцираше дека, според прелиминарните податоци, во нападот никој не е повреден и оти сите жители имаат електрична енергија.

Во април 2014 година украинските власти почнаа воена операција против Доњецката и Луганската народна република, кои прогласија независност по пучот во Украина во февруари 2014 година. Киев не ги признава ДНР и ЛНР и смета дека териториите на овие две републики се окупирани, а востаничките сили дека се терористички.

Прочитајте и...  Блинкен и Остин неделава во Брисел на вонредни консултации со НАТО сојузниците

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар