УЕФА ја казни ФФМ поради прекршување на корона протоколите на Евро 2020

Фото: EPA-EFE/Vadim Ghirda

Европската фудбалска федерација (УЕФА) ја казни со 10.000 евра фудбалската федерација на Македонија поради прекршување на корона протоколите за време на Европското првенство.

УЕФА не објави детални информации зошто е изречена казната туку наведува дека имало „лошо однесување и потенцијално кршење на кодексот“. ФФМ доби рок од 90 дена за да ја плати казната.

Фудбалската репрезентацијата на Македонија на дебитанскиот настап на едно Европско првенство, своите натпревари ги играше во два града, Букурешт и Амстердам. Во првите две кола, фудбалерите настапија во Букурешт против Австрија (3:1) на 13. јуни и против Украина (2:1) на 17. јуни. Последниот трет натпревар во рамки на групата Ц, репрезентацијата го одигра во Амстердам на 21. јуни против Холандија.

Видео на денот