Уапсен маж кој силувал 13-годишно девојче во Србија

И.А. (38) од Белотиќ ја искористил довербата на девојчето (13), кое го познавал затоа што работел за нејзиниот татко, и ја извадил од прославата, по што ја силувал.

Девојчето било на прославата во Богатиќ, каде што бил и осомничениот. Мажот и девојчето се познаваат од порано, бидејќи осомничениот е вработен кај нејзиниот татко.

Девојчето ќе биде сослушано пред обвинителот, каде ќе раскаже што се случило во кобната ноќ, а осомничениот предатор ќе може да ја претстави својата одбрана пред обвинителот.

По неколкучасовно интензивно пребарување, полицијата во Богатиќ доцна синоќа го уапси И.А. од селото Белотиќ, под сомнение за сексуална злоупотреба на девојче од истото место за време на прослава.

Се сомнева дека И. А. најпрво се забавувал со девојчето за време на прослава, по што ја намамил девојката надвор од салата, а потоа ја нападнал и силувал во напуштениот двор во близина, по што побегнал. Случајот бил пријавен во полиција околу 23 часот, по што започнала потрагата по И.А., кој побегнал во непознат правец. По неколку часа криење тој се вратил во својата куќа каде полицијата го уапсила. Од страна на полицијата е одреден притвор до 48 часа, а утре со кривична пријава ќе биде донесен во Вишото јавно обвинителство во Шабац.

Видео на денот