Трамп посети фабрика на Форд без маска: Не ја носам заради медиумите (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп одби да носи заштитна маска за време на посета на една фабрика на Форд во државата Мичиген иако носењето маска е задолжително за сите кои ќе влезат во било кој јавен простор во државата, пренесува Си-Ен-Ен.

Иако компанијата ја запознала службата за протокол на Белата куќа со овој интерен пропис, од претседателската администрација стигнал одговор дека Белата куќа има свои безбедносни протоколи и сама одлучува за нив.

Неименуван извор на Си-Ен-Ен тврди дека претседателот одбил да носи заштитна маска само кога во негова близина биле телевизиските камери.

На прашањето зошто не носи маска пред камерите, Трамп одговори дека „нема на медиумите да им дозволи да ужива гледајќи го со маска“.

Прочитајте и...  Иса Мустафа заразен од ковид-19

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат