Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Свештеникот Васко Шонтевски рече дека за време на посетата на манастирот се почитуваат мерките за заштита од КОВИД-19.

И покрај откажувањето на манифестацијата „Голачки фолклорни средби”, манастирот „Св.Пантелејмон” и годинава е зборното место на делчевци, виничани и жителите на останатите места кои секоја година во чест на народниот исцелител ја посетуваат планината Голак.

Манастирот кој се наоѓа под врвот Мала Чавка и годинава граѓаните како што рекоа го посетија за свое и здравје на своите најблиски.

-Ова е православна традиција, иако без културно-уметничка порграма дојдовме во чест на „Св.Петка” и го посетивме овој манастир во чест на утрешниот празник „Св.Пантелелејмон”.Од Тработивиште сме и доаѓаме секоја година овде да ја одбележиме православната традиција. Нека е на помош празникот на сите, истакна жителка на село Тработивиште која вечерва го посети манастирот на Голак.

Прочитајте и...  Десетина демонстрантки уапсени на протестите во Минск (ФОТО)

Свештеникот Васко Шонтевски рече дека за време на посетата на манастирот се почитуваат мерките за заштита од КОВИД-19.

-Иако сега сме во ситуација кога имаме пандемија, традицијата која е позната за христијанската вера продолжува овде на Голак каде луѓето преспиваат. Така било отсекогаш по божја воља, тоа е празник за сите оние кои имаат мака да се излечат, бидејки се смета дека Пантелејмон ги лекувал луѓето, истакна Шонтевски.

Меѓу присутните на Голак имаше посетители и од блиските села.

– Од Драгобраште сме, овде по традиција славиме на Голак. Малку е ладно и поради тоа нема да преспиеме, но ќе поседиме некое време и ќе го одбележиме денот – истакнаа посетители од виничкото село Драгобраште.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

На пат кон Голак, но и на самата планина беа забележливи возила на делчевската полиција кои како дел од мерките за заштита од коронавирусот дозволуваа ограничено присуство на посетители.

Прочитај повеќе

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Белите мантили на удар – и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Слободен печат

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат