-3.7 C
Скопје

Tag : традиција

Забава Магазин Магазин слајдер

Зошто се прославува Нова година? Занимливости за новогодишната ноќ и потеклото на календарите

Слободен Печат
Новата година претставува крај на една година, односно почеток на друга година, тоа е момент што се слави ноќта на 31 декември. А годинава, повеќе...
Културен печат

Фолклористика: Ретроспективи и перспективи во истражувањето на традицијата

Тони Димков
Книгата „Ретроспективи и перспективи во истражувањето на традицијата“ е дванаесетта книга на авторката Катерина Петровска-Кузманова. Во неа на 172 страници се поместени текстовите: Истражување на...
Вести Македонија

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат
И покрај откажувањето на манифестацијата „Голачки фолклорни средби”, манастирот „Св.Пантелејмон” и годинава е зборното место на делчевци, виничани и жителите на останатите места кои секоја...
Вести Економија

Дали корона кризата ќе ја промени „љубовта“ на Германците кон готовината?

Слободен печат
Парите се „крал“, а особено готовината. Ова е веќе долго време мото на германските потрошувачи и сопственици на мали претпријатија, но поради пандемијата предизвикана од...
Вести Економија

Центро Унион прослави јубилеј: 30 години трговија за најдобрите

Слободен печат
Една од најстарите македонски фирми, Центро Унион, синоќа во хотел Мериот во Скопје, прослави 30 години постоење. Центро Унион е приказна за македонски семеен бизнис,...
Вести Македонија

Доследни на традицијата: По 17-ти пат украсена подводна новогодишна елка на дното на Охридското езеро

Слободен печат
Нуркачите на Нуркачкиот центар „Амфора“ и Клубот за подводни активности „Охрид“ годинава по 17-ти пат ја поставија и украсија подводната новогодишна елка на дното на...
Вести Македонија

Концертите како современ начин на заштита на културното нематеријално наследство

Слободен печат
Концертот на Здружението на Срби и Македонци КУД „Бранко Чајка” од Тетово што се одржи вчера е наша главна активност во насока на заштитата на...
Вести Свет

Јапонскиот цар Нарухито ќе биде крунисан

Слободен печат
Јапонскиот цар Нарухито денеска официјално ќе биде крунисан, а на традиционалната церемонија ќе присуствуваат околу 2.600 луѓе и владини претставници од 170 држави. Царот Нарухито...
Вести Македонија

Јазбец: Македонија заслужува почеток на преговорите сега

Сепублика Северна Македонија, сега, денес во овој момент заслужува почеток на преговорите за членство во ЕУ, изјави денеска во Битола словенечкиот амбасадор во земјава Милан...
Еспресо Храна

ИДЕЈА ЗА СОВРШЕН ПОЈАДОК: Бруската по оригинален италијански рецепт

Слободен печат
Наједностваниот рецепт вклучува леб, домат, маслиново масло, босилек и лук: состојки чии бои и вкусови доведуваат до максимално задоволство и за очите и за непцето....