СЗО за училиштата: Европа е на пресвртница, време е да донесеме тешки одлуки

Европа е соочена со пресвртница во борбата против новиот коронавирус поради зголемениот број на заразени лица, почетокот на учебната година и доаѓањето на есента, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за итни ситуации, Мајкл Рајан.

– Време е да се запре „ловот на фатаморгана” и да се донесат тешки одлуки со цел да се заштитат најранливите и да им се овозможи на децата да одат на училиште, дури и по цена на неизбежни жртви, рече Рајан.

– Во Европа, луѓето наскоро ќе почнат да се враќаат во затворените простори. Притисокот од инфекцијата ќе се интензивира, рече официјалниот претставник на СЗО на виртуелна прес-конференција.

Рајан и Ван Керхове објавија водич за здравствените мерки за сузбивање на ковид-19 во училиштата.

Прочитајте и...  Како Бугарија ги извезува своите проблеми во Северна Македонија

„Не постои нулта стапка на опасност“, истакна главниот директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус.

-По деветомесечна криза имаме појасна слика за тоа како новиот коронавирус делува на децата, иако на многу прашања сѐ уште немаме одговор, рече тој.

Уделот на младите од 20 години во вкупниот број на заразени е помал од 10 отсто, а меѓу починатите е помал од 0,2 отсто.

Училиштата не треба да се затвораат, освен во „краен случај“, на подрачјето каде коронавирусот нагло се шири, оцени тој.

Директорката на УНЕСКО Одри Азулеј истакна дека половина од училишните деца во светот сѐ уште не се вратиле во училишните клупи и дека 11 милиони девојчиња можеби воопшто нема да се вратат на училиште.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска

СДСМ за изнесените ставови на Мицкоски: Дрско лаже дека биле ветени четири викенди без ДДВ

Слободен печат

Со температура и симптоми на ковид-19, рентген техничар одел на работа, се чекаат тестовите за уште тројца вработени

Слободен печат

Мицкоски: Бараме четири викенди без ДДВ, покачување на пензиите

Маријана Митровска

Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Слободен печат

Шеик Наваф е новиот емир на Кувајт

Слободен печат