9 C
Скопје

СЗО не препорачува воведување на т.н. „вакцина пасоши“

Високиот претставник на Светската здравствена организација (СЗО) за итни случаи, Мајк Рајан денеска порача дека т.н. „вакцина пасоши“ не треба да се воведуваат од повеќе причини, вклучувајќи го и фактот дека вакцините против коронавирусот не се подеднакво достапни на сите во светот.

На прес-конференција тој рече дека здравствената агенција на Обединетите нации (ОН) не препорачува употреба на сертификати за вакцини како услов за патување што ги бараат поедини земји, како и дека треба да се разгледаат реалните и етичките причини.

– Вакцинацијата едноставно не е достапна на целиот свет и сигурно не е достапја на правна основа, рече Рајан.

Светската здравствена организација претходно наведе дека сè уште не е познато колку трае имунитетот по примање на одобрените вакцини против ковид-19 и дека такви податоци сè уште се собираат.

Прочитајте и...  Граѓаните на Кочани бараат смирување на тензиите по инцидентот во населбата Трајаново Трло

Рајан нагласи дека воведување на „вакцина пасоши“ би било неправедно кон луѓето кои од одредени причини не можат да се вакцинираат и дека на тој начин во системот би се воведе „нееднаквост и неправичност“.

Поврзани вести

МЗ: Пациентот кој почина и имаше 25 години имал хронично заболување и се лекувал во „Систина“

Слободен печат

ВИДЕО | Ракетен напад на аеродромот во Ирак: Експлозија во близина на американската база

Слободен печат

Министерство за економија ќе побара Владата да ја раскине концесијата за песок во Долно Коњари

Југослава Дуковска

Скопје за првпат добива вистински вертикални градини

СП.

Николовски: Објавен оглас за вработување на десет лица кои ќе го засилат тимот за борба против корупцијата

Слободен печат

Бектеши: Владата историски ја зголеми минималната плата

Слободен печат

Остави Коментар