СЗО: Денеска е модерно да се биде дисидент, се зголемува бројот на противници на вакцини

Светското лоби на противници на вакцини е се поголемо, изјави претставничката на Светската здравствена организација (СЗО) во Москва, Мелита Вујновиќ, известува ТАС.

– Тоа движење расте. Денеска е модерно да бидеш дисидент, а лобито на противници на вакцини е се поприсутно и погласно, укажала Вујновиќ за време на седница посветена на Ковид-19 на Руската академија за науки.

Агенцијата наведува дека Мелита Вујновиќ се противи на коментарите на социјалните мрежи во кои се тврди дека „вакцините се смртоносни и штетни за луѓето“.

– Тоа се прави и покрај тоа што сите знаат дека вакцините се најважна мерка во јавното здравство кои овозможија на модерното човечко општество да ги зачува животите на децата, да ги зголеми човековиот животен век и да го намали бројот на лица со инвалидитет, нагласила Вујновиќ.

Прочитајте и...  Велика Британија за првпат самостојно ќе воведе санкции за кршење на човековите права

Таа предупредила дека ваквите ставови нема да го променат однесувањето на луѓето само спрема вакцинација, туку ќе нанесат и долгорочна штета на комплетниот здравствен систем.

Прочитај повеќе

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат

Заев му подари три знамиња на Мицкоски, од нашата држава, ЕУ и НАТО

Слободен печат

Полицајци даруваа крв, собрани 20 единици крв во Кавадарци

Слободен печат

Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

Слободен печат

Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат

Николоски: Го прашувам Заев што бара Боро Марлборо секој викенд во Швајцарија со највисоки членови на неговото семејство?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Супер дедо од Индија го победи коронавирусот на 104 години – пред 100 години ја преживеал шпанската треска

Слободен печат

Заев за прочистување на правосудството, Мицкоски за ветинг на политичарите

Слободен печат

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат