СТУДИЈА на Лансет покажува:  Болничарите и болничарките се три пати поизложени да се заразат со Ковид 19

Студијата ја објави Лансет, а анализирани се податоци од испитаници во Велика Британија и САД кои користеле специјална апликација за таа намена на своите мобилни телефони. 

Болничарите и болничарките се три ипол пати поизложени на ризик да се заразат со коронавирусот споредено со останата популација, покажа студија објавена во саботата.  Студијата ја објави Лансет, а анализирани се податоци од испитаници во Велика Британија и САД кои користеле специјална апликација за таа намена на своите мобилни телефони.
Од 100.000 медицински сестри во болниците кои ја користат апликацијата, имало 2747 заразени со Ковид 19. Меѓу други 100.000 корисници, имало само 242 заразени. Кога ќе се земе предвид и разликата во достапноста за тестирање меѓу болничарите и болничарките и останатиот дел од популацијата, авторите проценуваат дека меѓу медицинските сестри постои 3 до 4 пати поголема веројатност дека тестот ќе им е позитивен.
Студијата исто така покажала дека на секоја трета медицинска сестра, која е дел од малцинство, заштитна опрема воопшто не и била достапна или истата морала да ја користи повторно.
Прочитајте и...  Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

„Кризата не боли и нас” – ССМ го одбележува Меѓународниот ден на млади

МИА Агенција

Трамп е изненаден од изборот на Камала Харис за потпретседател: Таа беше многу, многу непријатна кон Бајден

Слободен печат

Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот

МИА Агенција

511 граѓани казнети за неносење маска

Слободен печат

ПРВПАТ ПО 11 ГОДИНИ: Британија технички влезе во рецесија

Слободен печат

Во Србија има речиси 9.000 активни случаи со Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бугарија: Софија е најголемото жариште на пандемијата со Ковид-19

Слободен печат

Без струја утре дел од корисниците во повеќе скопски општини

МИА Агенција

Адеми смета дека учебната година треба да почне со физичко присуство, нема амбиција со онлајн-учење да се замени традиционалниот начин

МИА Агенција

Жена од Кина која се излечила од коронавирусот, по еден месец повторно е заразена

Слободен печат

СДСМ: Заев ќе биде мандатор

МИА Агенција

Продолжува трендот на помал број новозаразени и починати, зголемен број на оздравени од Ковид-19 

МИА Агенција