Стоилковски: Ново бегство од затворот во Шуто Оризари

Фото:ВМРО-ДПМНЕ

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски вели дека уште еден затвореник избегал од затворот Скопје во Шуто Оризари.

Пред два дена од затворот каде директор е Филип Андов Сокол, избегал Ариф Алили од Кичево. И Алили, најновиот бегалец од затворот под окото на Сокол, како и бегалецот од пред две недели бил дел од таканареченото „слободно одделение“. Ариф е еден од двајцата браќа Алили добро познати на кичевската јавност, уапсен во септември 2020, бил осуден на три години, по опсежна акција за апсење на наркодилери, а од затворот Шутка бега на пет месеци пред истек на казната, обвинува Стоилковски.

Додаде дека ова повеќе не е случајност, туку системски, ако не и намерни пропусти. Побара оставки и одговорност од директорот на затворот во Шуто Оризари и министерот за правда Никола Тупанчевски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот