Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Специјалното обвинителство на Косово поднесе обвинение до Основниот суд во Приштина против обвинетaта со иницијали И.Х. поради кривично дело „Поттикнување за извршување терористички дела“, од член 134 од ЦСЦК, пренесува „Инсајдери“.
– Специјалното обвинителство објавува дека обвинетата на 04.01.2020 година, преку социјалната мрежа„ Фејсбук “, преку нејзиниот профил, намерно објавувала повици со заканувачка содржина, поттикнувајќи одмазда по убиството од страна на американската армија на Касем Солејмани, генерал и водач на Иранската револуционерна гарда и генерал Абу Мехди Мухендиси, се вели во соопштението на СО на Косово.
Таа напиша на Фејсбук: „Ирачкиот народ излезе на улиците на Ирак веднаш по американското злосторство, силно да ја осуди неправдата направена врз две еминентни фигури во Ирак и во Иран, нивните двајца генерали, генералот Сулејман и генералот Абу Мехди Мухендиси. „Бог му даде трпеливост затоа што да го убиеш господарот на куќата си ги убил сите членови на куќата, а потоа одмаздата е обврска, но нема ограничување, пренесува „Инсајдери“.
Прочитајте и...  Ахмети – Хоти: Северна Македонија и Косово имаат одлични соседски односи

Поврзани вести

Селма остана во Франција, родителите и роднините кои ја тепаа и истрижаа протерани во Сараево

Слободен печат

Брисел со продолжен полицискиот час, маските станаа задолжителни

Слободен печат

Двајца починати и 166 новозаразени од ковид-19 на Косово

Слободен печат

Две жени од Виница и Берово починаа на штипското Инфективно одделение

МИА Агенција

ВМРО-ДПМНЕ испрати телеграма со сочувство до семејството на Амди Бајрам

Слободен печат

Конференција за масовен и алтернативен туризам на Шар Планина

Слободен печат

Остави Коментар