СПЦ: Ќе ја почитуваме забраната за литии во Црна Гора

Епископскиот совет на Српската православна црква соопшти денеска дека ќе ги почитува новите мерки на црногорското Министерство за здравство, кои се однесуваат на забраната за верски собири, иако, како што наведува, тие се „очигледно селективни и дискриминаторски”.

Во соопштението се вели дека тие вчера биле информирани за одлуката од претставници на црквите и службени лица во Институтот за јавно здравје, „со кои не е договарано за укинување на литиите, ниту е поддржана нивната забрана”.

Епископскиот совет ги повика верниците во исто време да се соберат на молебен во своите храмови, затоа што верските обреди во црквите, манастирите и на површините што им припаѓаат не се „и никако не можат да бидат забранети”, пренесува РТЦГ. 

 

Прочитајте и...  Д-р Грозданова: Вакцината против ковид-19 во Македонија ќе пристигне во првите месеци од 2021 година

Поврзани вести

Републиканци побараа од суд во Пенсилванија да ги блокира резултатите од претседателските избори

И.И.

Круемади реизбрана за претседателка на Движењето за социјалистичка интеграција

И.И.

Во Словенија раст на употреба на антидепресиви во првата половина од 2020 година

Илинка Иљоска

Црна Гора го продолжува полицискиот час: Наместо од 21 часот, тој ќе почнува два часа порано

Слободен печат

Саркози се појави на суд, рочиштето одложено за 26 ноември

И.И.

Врховниот суд на Велика Британија забрани враќање на британска државјанка која се приклучи на терористичката ИД

И.И.

Остави Коментар