Спасувачка драма на Шар Планина

Планинар кој наверојатно доживеал срцев удар додека се движел со група на релација Бозовце – Скакаличко езеро, денеска со хеликоптер на Министерството за внатрешни работи од Шар Планина е однесен на скопските клиники.

Како што соопшти портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски, член на планинарскиот клуб „Јелак” од Тетово во 11 часот се јавил во полиција и информирал дека на еден учесник на планинарската тура од Куманово му се слошило.

– Планинарите според симптомите востановиле дека се работи за срцев удар. Затоа се јавиле во МВР, а поради оддалеченоста на Шар Планина побарале од полицијата да испрати летало за да се овозможи итна лекарска помош – изјави Јосифоски.

По дојавата, од МВР е испратен хеликоптер, а полициските службеници по пристигнувањето на посочениот предел на Шар Планина успеале да ја лоцираат групата. Планинарот кој давал знаци на живот е пренесен во Клиничкиот центар во Скопје.

Прочитајте и...  Филипче: Воведовме шест нови лекови за пациентите со ретки болести

Неодамна СВР Тетово и Отсекот за превенција организираа едукативно информативни средби со планинарски друштва во Тетово и Гостивар за да се подобри соработката при изведување планински тури. За полицијата е особено важно планинарските друштва да информираат за денот, местото и дестинацијата на одвивање на турите. 

Прочитај повеќе

Мицковски негира дека италијанскитен власти реагирале за спречување на акцијата за кокаин

Протест на жителите на Суводол поради блискиот рудник, од рудникот велат работат според прописите

„Независне новине”: Најголем дел од кокаинот, вреден околу 50 милиони долари, требало да заврши во БиХ

Слободен печат

Деветто издание на конференцијата за социјален активизам „Engage”

Слободен печат

Истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите

Слободен печат

ДИК го отфрли барањето на Чулев за решението за новиот началник на СВР Тетово

Слободен печат

Остави Коментар

17 + оне =

Прочитај повеќе

Мицкоски најави проекти во енергетиката и екологијата

Слободен печат

Изборниот штаб на ДПА ќе го раководи генералниот секретар Сали Ајдини

МИА

Директорот на АВРМ-Струмица тврди дека Бонева законски цела година земала пари за невработено лице

Мирослава Бурнс

Иванов патува за Австралија на средби со дијаспората

Слободен печат

Филипче: Воведовме шест нови лекови за пациентите со ретки болести

Слободен печат

Традиционален планинарски марш во чест на Борис Трајковски

МИА