„Сони“ очекува пад на оперативната добивка за 27 отсто

Во тримесечјето од почетокот на април до јуни компанијата на годишно ниво забележала пад од 1,1 отсто на добивката, односно на 228,4 милијарди јени, додека нето добивката забележала скок за 53,3 отсто на 233,3 милијарди јени.

Поради реорганизацијата и влијанието на пандемијата од Ковид – 19 јапонската компанија „Сони“ очекува пад на оперативната добивка до 26,7 отсто за тековната финансиска година до март 2021 година односно се проценува дека компанијата ќе загуби и до 5,8 милијарди долари.

Производителот на конзолите „PlayStation“ и паметните телефоно „Xperia“ исто така предвидува пад на нето добивката за 12,4 отсто, на 510 милијарди јени, во однос на претходната година. Компанијата проценува дека годишните приходи од продажба ќе изнесуваат 8.300 милијарди јени.

Во тримесечјето од почетокот на април до јуни компанијата на годишно ниво забележала пад од 1,1 отсто на добивката, односно на 228,4 милијарди јени, додека нето добивката забележала скок за 53,3 отсто на 233,3 милијарди јени.

Прочитајте и...  Казнети 325 несовесни возачи, од кои 128 возеле со пречекорена брзина

Во ова тримесечје компанијата остварила 2,2 отосто раст на приходите од продажба во однос на истиот период претходната година, благодарение на значителниот раст на продажбата на софтвер за игри, како и раст на бројот на корисници на „PlayStation“, се вели во соопштението на оваа компанија.

 

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат