4 C
Скопје

Словенечкиот министер со кого Османи имаше средба, позитивен на коронавирус

Пред четири дена Логар се сретна со својот колега, министерот за надворешни рбаоти, Бујар Османи, а претходно присуствуваше на состанокот на Европскиот совет во Луксембург на 12 октомври.

Словенечкиот министер за надворешни работи Анже Логар е позитивен на коронавирусот по патувањето во балтичките земји, соопшти денеска неговиот кабинет.

-Министерот Логар е позитивен по рутински тест за коронавирусот. Тој не покажува никакви симптоми на болеста, но тој и неговите најблиски соработници ќе одат во карантин 10 дена- се вели во соопштението.

Пред четири дена Логар се сретна со својот колега, министерот за надворешни рбаоти, Бујар Османи, а претходно присуствуваше на состанокот на Европскиот совет во Луксембург на 12 октомври.

Логар вчера се врати од тридневната посета на балтичките земји Летонија, Естонија и Литванија.

Логар, еден од најблиските соработници на премиерот Јанез Јанша, во октомври имаше бројни дипломатски средби во регионот, вклучително и со колеги од Словачка, Чешка и Северна Македонија.

Прочитајте и...  Германските научници предупредуваат на прекумерна еуфорија за вакцината против Ковид-19

 

Поврзани вести

Онлајн работилница за предизвиците со кои се соочуваат новинарите за време на ковид кризата

Слободен печат

Конференција „Патот кон единствениот европски пазар”

Слободен печат

Уредување на односите меѓу Македонија и В. Британија по Брегзит: Министерот Османи и амбасадорката Галовеј ќе потпишат Спогодба за партнерство, трговија и соработка

Слободен печат

Засега нема назнаки од Софија за повлекување на ветото, Скопје ќе бара решение до последен момент

Слободен печат

Состојбата со ковид-19 под контрола, здравствениот систем се подготовува за вакцинација

Слободен печат

Владата му се налути на „ТЕ-ТО“, го раскинува договорот за државна помош

Весна Дамчевска

Остави Коментар