„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ ТРГНА ОД СКОПЈЕ ДО СОЛУН: Какви мерки се преземаат на границата со Грција поради коронавирусот?

Екипа на „Слободен печат“ денеска тргна на пат од Скопје до Солун, со цел да провериме дали, поради коронавирусот, се преземени некакви посебни мерки на граничниот премин Богородица и ако има, кои се тие.

На граница поминавме релативно брзо, дури и побрзо од вообичаено. Ниту на македонската, ниту на грчката граница немаше гужва, а единствена мерка што вработените ја користеа како заштита против коронавирусот беа ракавиците кои ги носеа.

Ракавици носеа и вработените на патарините низ Македонија, но други мерки, како пополнување прашалници, немаше.

Во Македонија засега има еден потврден случај на коронавирус, додека во Грција има три случаи.

Владата на Македонија се очекува да препорача да се откажат сите јавни настани и собири. Досега откажани се струмичкиот карневал и карневалот за Прочка во Прилеп.

Прочитајте и...  Алатка за проценка на влијанието на коронавирусот врз новинарството

Прочитај повеќе

Кумановскиот театар продолжува со онлајн-претставите, денеска ќе ја прикаже „Раскол”

ОЈО Скопје предложи 43 граѓани да бидат казнети за непочитување на полициски час

Слободен печат

Столтенберг: НАТО ќе ја забрза испораката на помош на најпогодените сојузници од коронавирусот

Слободен печат

На сметките на граѓаните ќе легнат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ

Слободен печат

Банките ќе ги одложат ратите, ама за тој период ќе наплаќаат камати

Општина Кочани ги засилува заштитните мерки откако кај едно лице е потврден КОВИД-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тачи: Започнаа консултациите за наредните чекори за функционализирање на институциите

Слободен печат

Родителите реагираат: Не е фер да се оценуваат учениците во кризата, кога условите не се исти за сите деца

На подрачјето на СВР Велес, од вчерашните 353 лица во самоизолција денеска бројот е намален на 185

Слободен печат

Постои ризик од недостиг на храна поради влијанието на коронавирусот

Слободен печат

Мицотакис: Април ќе биде клучен месец

Слободен печат

Штип во функција стави два пункта за дезинфекција на возилата

Слободен печат