СЛОБОДЕН ПЕЧАТ НА ГАЛИЧКА СВАДБА – Бајракот се накити, се чекаат тапаните (ФОТО+ВИДЕО ВО ЖИВО) – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеКултураМакедонија

СЛОБОДЕН ПЕЧАТ НА ГАЛИЧКА СВАДБА – Бајракот се накити, се чекаат тапаните (ФОТО+ВИДЕО ВО ЖИВО)

Почна Галичка свадба, следете ја атмосферата таму преку нашите фотографии и видеото во живо!

Со китење на бајракот почнува 46 традиционална манифестација – Галичка свадба на која во духот и традицијата на мијачките обичаи својата љубов ќе ја крунисаат Марина Петровска и Огнен Караѓозоски.

Покрај бајракот вечерва свадбарите ќе ги пречекаат зурлите и тапаните, ќе се игра свекрвиното оро, а невестата за последен пат ќе оди на вода од татковата куќа.

По обичаите вечерва свадбата продолжува утре изутрина. И годинава на Галичката свадба има голем број на посетители од земјата и странство.

Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close