Скопје вечерва на поразително 14 место по загаденост во светот

Интернет страницата Ер вижуал (www.airvisual.com) на својата ранг листа на најзагедни градови во светот го вброи на 14 место нашето Скопје.

На врвот на листата, која го мери квалитетот на воздухот и загаденоста на градот, е  Њу Делхи (Индија), втор е Лахоре (Пакистан), трет е Сараево (БиХ).

Од градовите во регионот, според податоците на страницата Софија (Бугарија) е на петто место, додека Белград (Србија) е на 13 место.

Прочитајте и...  Министерство за одбрана: Нашите војници во УНИФИЛ во Либан се безбедни

Прочитај повеќе

Во Кина на крајот на јули за коронавирус се тестирале 4,84 милиони луѓе дневно

Слободен печат

Најмногу дожд во Демир Капија, Скопје Петровец и Охрид

Слободен печат

Турција негира дека е зголемен бројот на заразени со коронавирус во туристичките места

Слободен печат

САД ќе платат до 10 милиони долари за информации за луѓе кои се мешаат во изборите

Слободен печат

Дел од Јапонија објави вонредна состојба заради зголемување на бројот на заразени со коронавирус

Слободен печат

Истражување: Италијанците ги избегнуваат рестораните поради Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден виртуелно ќе ја прифати претседателската номинација на демократите

Слободен печат

Во пожар во болница во Индија загинаа осум пациенти со коронавирус

Слободен печат

Повторно зголемен број заразени со Ковид-19 во Германија – 1.045 нови случаи

Слободен печат

Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

Слободен печат

Фејсбук му блокираше порака на Трамп, Твитер му го блокираше штабот

Слободен печат

Во Либан пристигнува меѓународна помош, гувернерот ја нарече ситуацијата „апокалиптична”

Слободен печат