Скандал од болницата во Ужице: Преполни ходници, пациенти лежат на подот (ФОТО)

Болницата во Ужице повторно е мета на критики откако излегоа фотографии на кои се гледаат пациенти кои лежат на подот. Од болницата изјавија дека не им недостасува ништо, но потврдија дека фотографијата најверојатно е направена кога имале голем прилив на пациенти, а велат дека сега не е така.

„Во тоа време се случи трансферот на пациенти од Одделот за гради во внатрешниот оддел на болницата Ужице, а пристигнаа 30 пациенти кои моравме да ги пренесеме во Внатрешниот оддел, а некој намерно го искористи за на лош начин ја покаже целата наша болка и сè што правевме. Тоа не се случи денес, тоа беше во саботата кога имавме огромен прилив на пациенти од регионот. Ние сме регионална болница која ги прима сите пациенти од округот Златибор. Имаше огромен број пациенти во тој момент, и тоа повторно не се случи, ниту пак ќе се случи“, изјави директорката на болницата, Јелена Раковиќ Радивојевиќ.

Прочитајте и...  Косово: Нови 13 починати, 225 заболени и 201 излекуван од Ковид-19

Таа тврди дека објавите на социјалните мрежи лошо влијаат и го вознемируваат медицинскиот персонал.

„Таа непријатна слика непотребно почна од болницата во Ужице“. Сите ние се трудиме да сториме сè како што треба, се организиравме, редистрибуиравме и правиме се што можеме. Жал ми е и како личност и како раководител на оваа институција, и сите здравствени работници се чувствуваат многу лошо заради оваа слика “, вели Раковиќ Радивојевиќ“.

Таа исто така изјавува дека има околу 50 места за пациенти кои се заразени или осомничени за ковид. Во моментов се зафатени 290 кревети. 18 пациенти се на интензивна нега, а 15 се интубирани.

„Ништо не е точно, имаме доволно кревети и сè, но во моментот кога тие сместувале луѓе, некој сликал злонамерно или намерно се поставил“, рече директорот на Здравствениот дом во Ужице, Милош Бозовиќ, објаснувајќи ги фотографиите од болницата кои кружат на социјалните мрежи.

Прочитајте и...  Топло време, облачност со дожд и грмежи кон крајот на денот

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат