Скандал од болницата во Ужице: Преполни ходници, пациенти лежат на подот (ФОТО)

Болницата во Ужице повторно е мета на критики откако излегоа фотографии на кои се гледаат пациенти кои лежат на подот. Од болницата изјавија дека не им недостасува ништо, но потврдија дека фотографијата најверојатно е направена кога имале голем прилив на пациенти, а велат дека сега не е така.

„Во тоа време се случи трансферот на пациенти од Одделот за гради во внатрешниот оддел на болницата Ужице, а пристигнаа 30 пациенти кои моравме да ги пренесеме во Внатрешниот оддел, а некој намерно го искористи за на лош начин ја покаже целата наша болка и сè што правевме. Тоа не се случи денес, тоа беше во саботата кога имавме огромен прилив на пациенти од регионот. Ние сме регионална болница која ги прима сите пациенти од округот Златибор. Имаше огромен број пациенти во тој момент, и тоа повторно не се случи, ниту пак ќе се случи“, изјави директорката на болницата, Јелена Раковиќ Радивојевиќ.

Прочитајте и...  Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Таа тврди дека објавите на социјалните мрежи лошо влијаат и го вознемируваат медицинскиот персонал.

„Таа непријатна слика непотребно почна од болницата во Ужице“. Сите ние се трудиме да сториме сè како што треба, се организиравме, редистрибуиравме и правиме се што можеме. Жал ми е и како личност и како раководител на оваа институција, и сите здравствени работници се чувствуваат многу лошо заради оваа слика “, вели Раковиќ Радивојевиќ“.

Таа исто така изјавува дека има околу 50 места за пациенти кои се заразени или осомничени за ковид. Во моментов се зафатени 290 кревети. 18 пациенти се на интензивна нега, а 15 се интубирани.

„Ништо не е точно, имаме доволно кревети и сè, но во моментот кога тие сместувале луѓе, некој сликал злонамерно или намерно се поставил“, рече директорот на Здравствениот дом во Ужице, Милош Бозовиќ, објаснувајќи ги фотографиите од болницата кои кружат на социјалните мрежи.

Прочитајте и...  Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Поврзани вести

Курц: Со недели и месеци ќе живееме со ограничувања

Слободен печат

Наумовски: Оптимист сум дека ќе изнајдеме решение!

Слободен печат

Има ли во Црна Гора власт?

Срѓан Косовиќ/Вијести

Србија денеска со рекорден број жртви, Косово ја надмина бројката на илјада починати

МИА Агенција

Кафуле во Радовиш не ги почитувало протоколите, заработи кривична пријава

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за тајни средби во Софија на владини претставници

Лука Андреев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian