17.8 C
Скопје

Сите спортисти ќе бидат вакцинирани во Токио

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) и компанијата „Фајзер Бајонтек“ постигнаа договор за донирање вакцини за учесниците на Летните олимписки игри кои ќе се одржат годинава во Токио.

Меѓународниот олимписки комитет денеска објави дека е потпишан Меморандум за договор со „Фајзер Бајонтек“ во врска со донацијата на вакцини за заштита од вирусот ковид-19, кои ќе ги имунизираат учесниците на Олимписките игри од целиот свет. Националните олимписки комитети, во соработка со владите на нивните земји, ќе работат на дистрибуција на достапни вакцини и ќе ги утврдат приоритетите за процесот на имунизација.

Во соопштението се вели дека Меѓународниот олимписки комитет силно ги поддржува сите национални олимписки комитети кои спроведуваат процеси на имунизација, откако вакцините станаа достапни за широка употреба. Забележано е дека вакцинацијата е многу важна во процесот на заштита на сите спортисти и членовите на делегациите кои ќе учествуваат на Олимписките игри во Токио, но и за заштита на локалното население во Јапонија.

– Донацијата за вакцини ќе биде голем придонес во нашите напори да одржиме безбедни и безбедни Олимписки игри за сите учесници во Токио ова лето. Ги покануваме сите спортисти и членови на делегации кои ќе бидат во Токио да ја примат вакцината и со тоа да ни помогнат да создадеме безбедна средина за сите.

Со примање на вакцината, спортистите, како најголеми амбасадори на здрав начин на живот, испраќаат силна порака дека вакцинацијата не е само прашање на лично здравје, туку и грижа за заедницата и сите луѓе околу нас – рече претседателот на ИОК, Томас Бах и му се заблагодари на „Фајзер Бајонтек“ за донирањето вакцини.

Поврзани вести

Димитриевски и Рајо Ваљекано се враќаат во шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ВИДЕО: Имаат гол-разлика 32:0, кога последен пат се затресе мрежата на Италија?

Слободен печат

Барселона во сè полоша ситуација, a Лапорта најави уште неколку засилувања!?

Слободен печат

Ивановски со бронза од Кипар и нов државен рекорд – на потег се МОК и Атлетската федерација!

Слободен печат

ФОТО: Македонските репрезентативци тренираа на „Јохан Кројф“ Арената

Слободен печат

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Слободен печат

Остави Коментар