Шпанија, Италија и Хрватска во „групата на смртта“, Србија против Англија на Евро 2024

фото: EPA-EFE/FILIP SINGER

Денеска со жрепка во Хамбург се дознаа групите на следното Европско фудбалско првенство кое ќе се одржи во Германија од 14 јуни до 14 јули 2024 година.

Актуелниот европски шампион Италија, кој беше еден од противниците на Македонија во квалификацискиот циклус, ќе игра во силна група со Шпанија и Хрватска, а тука е и селекцијата на Албанија која исто така имаше одлични квалификации.

Натпреварите на ЕП ќе се играат во 10 градови: Берлин, Минхен, Дортмунд, Штутгарт, Гелзенкирхен, Франкфурт, Хамбург, Дизелдорф, Келн и Лајпциг.

Планирано е првиот меч на континенталниот собир да се одржи во Минхен на „Алијанц арената“, а финалето да биде на Олимпискиот стадион во Берлин.

Познати се до сега 21 селекција која ќе партиципира на Евро 2024, а останатите три репрезентации ќе се дознаат по одигрувањето на плеј-офот во Лигата на нации.

Победник Плеј-оф А Лига на нации: Полска, Естонија, Велс или Финска
Победник Плеј-оф Б Лига на нации: Израел, Исланд, Босна и Херцеговина или Украина
Победник Плеј-оф Ц Лига на нации: Грузија, Луксембург, Грција или Казахстан

Европско првенство 2024 Германија

Група А

Германија
Унгарија
Шкотска
Швајцарија

Група Б

Шпанија
Албанија
Хрватска
Италија

Група Ц

Англија
Данска
Словенија
Србија

Група Д

Франција
Австрија
Холандија
Победник плеј-оф А Лига на нации

Група Е

Белгија
Романија
Словачка
Победник плеј-оф Б Лига на нации

Група Ф

Португалија
Турција
Чешка
Победник плеј-оф Ц Лига на нации

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот