Шпан: Не ја исклучуваме можноста од воведување на карантин во Германија, дури и за вакцинираните

Јенс Шпан
Јенс Шпан/Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL

Ситуацијата со коронавирусот во Германија е толку сериозна што не може да се исклучи затворањето, вклучително и оние кои се вакцинирани, изјави денеска министерот за здравство Јенс Шпан, пренесува Ројтерс.

Запрашан дали Германија може да ја исклучи блокадата која не се однесува само на невакцинираните, Шпан на прес-конференција рече дека ништо не може да се исклучи.

Канцеларката Ангела Меркел вчера истакна дека Германија ќе ограничи голем дел од јавниот живот во областите каде болниците се опасно полни со пациенти заразени со корона вирусот, на оние кои биле вакцинирани или оздравеле од болеста.