Шест новозаболени и еден починат од Ковид 19 во Куманово

Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) Куманово во последните 24 часа евидентира шест нововозаболени лица од Ковид 19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Според Министерството за здравство, починат е еден пациент на возраст од 60 години во болнички услови.
Директорот на ЦЈЗ Куманово, Ариф Љатифи нагласи дека новозаболените веќе имале контакти со претходно заболени лица. Денеска се извршени 37 тестирања од кои 26 преку „Мој Термин” и 11 тестирања согласно епидемиолошки индикации.
Од почетокот на пандемијата, во кумановско-липковскиот регион досега се дијагностицирани се 1.611 заболени лица, а во моментот се активни 195 случаи.
Прочитајте и...  Прв случај на ковид во кабинетот на Рама, заразена министерката Балуку

Поврзани вести

Илјадници полицајци ќе го следат спроведувањето на мерките во Германија

Илинка Иљоска

Фаучи: Првата вакцина против коронавирус во САД ќе биде достапна во декември или јануари

Слободен печат

Задолжителни маски за децата од шест години меѓу рестриктивните мерки во Франција која од полноќ е во карантин

Илинка Иљоска

Косово побара помош од ЕУ за ослободување на заробеник осомничен за воени злосторства

Илинка Иљоска

Шахпаска: Продолжуваме да ја подигнуваме јавната свест за ракот на дојка

Слободен печат

Драма во Германија: Автомобил удри во група луѓе, 12-годишно момче загина

Слободен печат

Остави Коментар