Шефот на британската армија вели дека Украина е во неволја, а нејзина контраофанзива може да се очекува догодина

Сер Тони Радакин / Фото EPA-EFE/ANDY RAIN

Началникот на британските вооружени сили изјави дека Украина ќе остане без муниција доколку Западот не одлучи да испрати повеќе помош. Ќе бидат потребни уште неколку месеци, а за тоа време Украина ќе може само да се брани, вели адмиралот Сер Тони Радакин на конференција во Лондон. Тој директно не го коментираше предлогот на францускиот претседател Макрон за испраќање војска во Украина, но ја истакна потребата од итна помош, пишува Гардијан.

Воениот лидер рече дека Украина се соочува со тешка ситуација на копно, каде што армијата нема муниција и залихи. Републиканците во Конгресот ја запреа испораката на американската помош, а Европа сè уште не го поправа недостатокот. Американскиот претседател Џо Бајден вчера во Белата куќа се сретна со лидерите на Конгресот. Тие разговараа за помошта за Украина. Водачот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер рече дека состанокот бил „интензивен“.

Радакин вели дека членките на НАТО разговараат за „како да се зајакне поддршката за Украина“, а вести за ова прашање се очекуваат за време на самитот на НАТО во Вашингтон во јули. Тој рече дека Русија освојува мали територии, како што е источниот град Авдеевка, кој го освоија по пет месеци битка.

Жестоки борби сега се водат во близина на Часив Јар, друг град во регионот на Донбас, од каде што Украинците се повлекоа минатата година по падот на Бахмут. „Во тек се жестоки битки на рабовите на селата Иванивске и Богданивка на исток“, изјави портпаролот на украинската војска Илија Јевлаш.

„Мислам дека оваа ситуација ќе трае барем уште неколку месеци“, заклучи Радакин.

Тој посочи дека Украина нема да може да започне контраофанзива до крајот на летото или, поверојатно, почетокот на следната година.

Францускиот претседател Емануел Макрон завчера изјави дека не треба да се исклучи испраќањето војници во Украина, иако нагласи дека сојузниците не постигнале консензус за ова прашање.

Портпаролот на британскиот премиер Риши Сунак изјави дека Велика Британија не планира да испрати војска, а тоа го кажаа и САД, Германија, Италија, Шпанија и некои други западни земји.

Радакин рече дека Министерството за одбрана не планира да воведе задолжителен воен рок. „Не сме на работ на војна со Русија. Не се соочуваме со инвазија. Никој во Министерството за одбрана не зборува за регрутирање во традиционална смисла на зборот“, нагласи Радакин.

Радакин тврди дека Русија е целосно окупирана од војната во Украина и дека таа не претставува воена закана за Британија или за источните членки на НАТО. Тоа би можело да претставува сериозна закана ако ги надополни резервите на тенкови, оклопни возила, ракети со долг дострел и артилерија и ако се повлече од долга и тешка војна, објасни Радакин.

„Не велам дека Русија не е опасна“, додаде адмиралот. „Таа тоа го покажа со агресија внатре и надвор од нејзината земја, но во исто време е многу помалку способна отколку што очекувавме“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот