Секое наредно кафе, нема да го има истиот ефект како првото утринско!

Стручните лица велат дека е најдобро да причекате неколку часа пред да го испиете своето утринско кафе.

За многу луѓе пиењето на утринско кафе е дел од нивната секојдневна рутина.

Во моментот кога ќе започнете да размислувате за вашето прво утринско кафе, вашиот ендокрин систем прави и ослободува допамин, познат како хормонот за задоволство.

Веќе се чувствувате подобро кога ќе помислите дека наскоро ќе ја испиете првата чаша кафе.

Варење кафе или возењето до вашето омилено кафуле се работи кои отпуштаат повеќе допамин во вашиот организам.

Од друга страна, аромата на кафето кое го консумирате е многу важна. Да се разбудите и да го помирисате кафето е повеќе од самото пиење на истото, велат стручњаците.

Меѓутоа, кога ќе го испиете, вашето тело брзо го апсорбира кофеинот и потребно е само неколку минути да дојде до мозокот. Кога еднаш ќе се најде таму, кофеинот се врзува за делот на невроните кој го „уништува“ хормонот од кој ни се спие.

На крајот, истражувањата покажале дека секоја наредна чаша кафе, нема да го има истиот ефект како првата утринска.

Прочитајте и...  Таа беше прогласена за најубавата жена во светот, но фановите сепак сметаат дека имала мала помош: Бела Хадид повторно критикувана поради естетските зафати (ФОТО)

Прочитај повеќе

Готвачот на Наоми Кембел ја откри тајната на „Итал“ исхраната!

Васко Спасоски

Саша Ковачевиќ има афера: Погледнете ја девојката и сè ќе биде јасно! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Албанска телевизија ја зголеми гледаноста на 300 отсто: Презентерките без градник во етер! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Никогаш видени снимки: Погледнете како реагира Новак Ѓоковиќ кога на четири години го добил првиот рекет (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нивес се пофали со фризурата, но сите гледаа малку подолу: „И да си келава, ќе ми беше сеедно!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајли Сајрус ги покажа стомачните мускули, но упати силна порака против расизмот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Боли глава од оваа сума: Погледнете за колку пари Кристијан Голубовиќ влегува во „Задруга“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Владо Георгиев наполни 44 години, а има само една желба која не се однесува на него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Семјуел Л. Џексон го навреди Трамп: Невозможно е тој се*ко да е скриен во подрум!

Васко Спасоски

Луна пред татко ѝ ги покажа голите гради, а нему му падна доста непријатно (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бикините на Памела Андерсон и стојат многу подобро отколку на 20 годишни девојки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Таа беше прогласена за најубавата жена во светот, но фановите сепак сметаат дека имала мала помош: Бела Хадид повторно критикувана поради естетските зафати (ФОТО)

Слободен Печат