Се зголемува бројот на Бразилци во Арсенал, третиот доаѓа од Лил

Екипата на Арсенал денеска го официјализираше трансферот на Габриел кој доаѓа од францускиот Лил и тоа во трансфер вреден 28 милиони евра. Габриел потпиша петгодишен договор и со тоа стана второто засилување за „топчиите“ во летниот преоден рок откако претходно од Челси пристигна неговиот сонародник Вилијан.

„Воодушевени сме со ангажманот на Габриел. Тој е фудбалер кој долго време го следиме и кој беше интересен за многу клубови“, соопшти Арсенал.

Освен официјалната потврда од Арсенал, дојде и од самиот играч и тоа на интересен начин. Имено, се започна со видео повик помеѓу Давид Луиз и Вилијан во кој двајцата Бразилци се пошегуваа дали Магалаеш се премислил и доаѓа во Арсенал, но наскоро во разговорот им се приклучи и поранешниот играч на Лил, Габриел и тоа во маичка на „топчиите“.

Прочитајте и...  Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар