Сè уште активен вулканот на шпанскиот остров Ла Палма

Горат вилите поради ерупцијата на вулканот на островот Ла Палма, дел од Канарските Острови/ Фото Youtube Screenshot The Sun

Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров Ла Палма проголта стотици куќи, а бројни спасувачки служби се уште се на терен и го следат продолжувањето на вулканските активности.

Вулканот еруптираше на 19 септември на Канарскиот остров Ла Палма, каде живеат околу 80.000 луѓе.

Командантот на воената спасувачка служба, потполковник Пабло Гарсија Перез, изјави за Анадолија дека досега од островот се евакуирани повеќе од 6.000 локални жители.

„Ние извршуваме мисија за следење на вулкан што еруптираше од двете страни на кратерот. Работиме за да ја направиме оваа ситуација што е можно помала и му помагаме на локалното население да ги евакуира вредните предмети од загрозените населби “, рече Перез.

Претставникот на Националниот институт на Шпанија за географија и мониторинг на вулканите, Ставрос Мелетлидис, рече дека очекуваат вулканската лава да стигне до морето.

„Тоа е лава со бавно движење. Во моментов, главните работи се случуваат на врвот на вулканот. Во моментов, не можеме да проектираме продолжување на настаните и продолжуваме да ја следиме ситуацијата “, рече Мелетлидис.

Aител на островот Ла Палма Басилио беше меѓу првите што беа евакуирани поради вулканот, и тој за Анадолија изјави дека се се случило брзо во неделата вечерта додека вечерал со своето семејство.

„Никој не очекуваше ваква вулканска ерупција. Ни беше кажано веднаш да ја напуштиме куќата поради лавата и го направивме тоа, и не извадивме ништо од куќата “, рече Басилио, додавајќи дека зборовите не можат да ја опишат тагата и емоциите што ги чувствува човек кога го напушта својот дом.

Тој рече дека спасувачките екипи ги евакуирале неговиот татко и уште 40 соседи чии животи биле директно загрозени од вжештениот лав. Нагласувајќи дека ситуацијата е ужасна, Басилио рече дека се надева дека еден ден ќе се врати во својот дом.

Вулканската лава, чија температура достигнува 1.100 степени Целзиусови, изгоре и закопа 320 куќи и повеќе од 400 хектари земјоделско земјиште. Прелиминарните проценки укажуваат на штета од 400 милиони евра.

Властите рекоа дека се очекува Кумбре Виеја да остане активна најмалку 24 дена, веројатно до три месеци.

Експертите ги предупредија локалните жители за можни експлозии и хемиски реакции кога лавата се влева во морето.

Од друга страна, шпанскиот министер за туризам Рејес Марото, по евакуацијата на локалното население и туристите, рече дека вулканската ерупција е одлично шоу на Ла Палма.

Тој тврди дека Ла Палма е безбеден остров и дека секој може да го посети и да ужива во необичните сцени на вулканска активност.

Последната слична вулканска ерупција во Шпанија се случи во 1971 година, исто така на островот Ла Палма. Потоа еруптира вулканот Тенегуја.

Извор: Анадолија

Видео на денот