4 C
Скопје

Tag : Ерупција

Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Нова ерупција на вулканот Етна: Спектакл каков што не паметиме со децении

Слободен печат
Вулканот Етна повторно еруптира. Неговата активност почна во минатата недела, а вулканот со денови облаци од чад и пепел. Водоскокот што вчера го исфрлуваше Етна...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО I Лавата топи се пред себе: Страшни снимки од ерупцијата на Етна, пепел ги затрупа градовите

Слободен печат
Вчера се случи нова ерупција на вулканот Етна на Сицилија. Чадот и пепелта се издигнаа дури еден километар во воздухот, а поради ерупцијата, блискиот аеродром беше накратко затворен. Current...
Вести Свет

ВО ЖИВО: Еруптираше најголемиот активен вулкан во Европа, лава се шири насекаде

Слободен печат
Најголемиот активен вулкан во Европа, Етна, што се наоѓа на италијанскиот остров на Сицилија, денеска еруптираше и исфрли големи количества лава, чад и пепел од...
Вести Некатегоризирано Свет Слајдер

ФОТО+ВИДЕО: Потоци лава се слеваат на сите страни: Еруптира вулканот Фуего

Слободен печат
Спасувачките служби во Гватемала објавија дека вулканот Фуего, кој се наоѓа на околу 50 километри од главниот град на Гватемала, еруптирал, пишува весникот „Пренса либре“....
Вести Свет

ФОТО | Ерупција во Индонезија: Проработи најактивниот вулкан, испушти река од лава долга 1.500 метри

Слободен печат
Најактивниот вулкан во Индонезија, Мерапи, на островот Јава, денеска започна да испушта облаци од врела пареа и вжарена лава, кои се спуштија на 1.500 метри...
Вести Свет Слајдер

Се разбуди највисокиот активен вулкан во Европа: Етна исфрла лава и пепел до 100 метри во височина

Слободен печат
Се разбуди Етна, најголемиот и највисок активен вулкан во Европа, објавија италијанските медиуми. Лавата од Етна еруптираше во два крака – едниот кон долината Бове,...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО+ФОТО: Ерупција на вулканот Килауеа на Хаваи и земјотрес од 4,4 степени

И.И.
Вулканот Килауеа на Големиот остров на Хаваи вчера повторно проработи, а по ерупцијата следеше земјотрес, потврди Американскиот геолошки институт (УСГС). Земјотресот, со јачина од 4,4 степени...
Вести Свет Слајдер

Вулканската активност на Сицилија: Се „разбуди“ Етна, исфрлуваше чад и лава во висина од 100 метри

Слободен печат
Највисокиот европски вулкан Етна на Сицилија еруптираше во текот на ноќта и исфрли пепел и лава во височина од 100 метри. Активноста на вулканот на...
Вести Свет

Предупредување од Исланд: Зголемено нивото на закана од ерупција на вулканот Гримсветн

Слободен печат
Научниците во Исланд го подигнале нивото на закана од ерупција на вулканот Гримсветн, предупредувајќи дека постојат повеќе индикации дека наскоро би можело да дојде до...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Момче умрело во ерупција на Везув пред 2000 години, во мозокот му нашле совршено зачувани неврони

Слободен печат
Ова спектакуларно откритие е вредно не само затоа што е археолошка реткост, туку и бидејќи овозможува до најситните детали да се утврдат сите фази на...